Qent me te shtrenjt ne Bote

Thuhet se një qen mund të jetë miku më i mirë i juaji. Dhe nëse e doni një qen të veçantë, të bukur e më ngjyra ju duhet që të paguani. Janë disa prej tyre që vetëm njerëzit e pasur mund t’i posedojnë për shkak të çmimit të tyre të lartë, përcjell rtv21.tv I tillë është qeni Pomeranian Spitz i cili kushton prej 800 dollarëve deri në 3 mijë e 500.

Pomeranezët u zhvilluan në provincën e Pomeranisë nga racat e lashta Spitz. Ata pëlqejnë të takojnë njerëz të rinj, janë të mirë me fëmijët, dhe janë të shoqërueshëm me kafshë të tjera. Këta qenë të vegjël janë shumë aktiv brenda dhe janë zgjedhe e mirë për apartamente. Edhe pse ata peshojnë vetëm nga 3 në 7 kg, çmimi i tyre është në mënyrë të pabarabartë.
Dogo Argentino 1,000 — 4,000 dollarë
Kjo race duket e frikshme, mund të jetë mjaft agresive. Ju duhet të punësoni një trajner profesional për të, sepse një Dogo Argentino mund të jetë me të vërtetë i rrezikshëm nëse nuk është i trajnuar siç duhet. Për të marrë këtë roje të përsosur për shtëpinë dhe familjen tuaj, ju duhet të paguani deri në 4,000 dollarë për një qenush.
Akita Inu 800-4500 dollare
Akitas ka origjinën në Japoni, por sot ka dy lloje të veçanta: një lloj tendosjeje japoneze dhe një tendosje amerikane. Këta qenë janë shumë besnikë, por gjithashtu mund të jenë kokëfortë dhe dominues si dhe kërkojnë shumë stërvitje.
Rotweiler 1 – 6000 dollar
Historikisht, kjo ishte një race e bagëtive. Tani këta qenë janë kujdestarë të mirë dhe janë shumë mbrojtës ndaj familjeve të veta Ata përdoren shpesh si qente për kërkim dhe shpëtim, për policë dhe udhëzues. Edhe pse kjo racë është shumë e zakonshme dhe e njohur në ditët e sotme, disa mund t’ju kushtojnë deri në 6.000 dollarë, varësisht nga linja e gjakut.
Pharaoh Hound 1200-6500 dollar
Megjithëse ata duken tamam si qentë e lashtë egjiptianë, nuk kanë origjinë egjiptiane. Origjina e tyre është mister. Ata janë inteligjente, aktive dhe miqësore. Dhe këta qenë “skuqen” kur ngazëllehen: hunda dhe veshët e tyre kthenen në ngjyrë të thellë trëndafili.
Azawakh 3,000 — 6,500 dollarëKjo është një prej shumë pak racave afrikane në dispozicion për blerje. Ata janë gjuetarë dhe mund të arrijnë shpejtësinë prej 40 miljesh në orë. Natyrisht, ata kanë nevojë për shumë aktivitete fizike. Këta qenë janë shumë miqësor dhe i duan njerëzit e tyre dhe qentë të tjerë.
Tibetan Mastiff 2,500 — 7,000 dollare
Fiset e lashta nomade të Kinës, Nepalit dhe Tibetit i përdorën këto qenë për të mbrojtur delet nga grabitqarët. Mastiff tibetian është një nga racave më të mëdha dhe më mbrojtëse në botë. Këta qenë mund të arrijnë 33 inç në lartësi dhe një peshë prej 72 kilogramësh. Në vitin 2014, u raportua se njëri prej tyre u bë qeni më i shtrenjtë në botë pasi u shit për një rekord prej 1.9 milionë dollarësh.
Chow Chow 900 — 8,500 dollarëKjo racë kineze është një nga racat më të vjetra të qenve ekzistuese sot dhe ata kanë qenë të mirë për gjueti dhe ruajtje. Tani ata janë shokë të mirë, që vijnë në ngjyra të shumta, duke përfshirë të kuqe, të zezë, blu, kanellë dhe krem. Dhe ata kanë një gjuhë unike të zezë. Puppies e pastër mund të kushtojnë deri në 8,500 dollarë.
Löwchens 4,800 — 10,000 dollarëLöëchen do të thotë “luan i vogël” në gjermanisht, janë njohur si racë që nga Rilindja dhe janë vënë re edhe në disa piktura të Rilindjes. Këta dikur ishin qenë për fisnikët, dhe sot janë mjaft të rrallë, gjë që i bën ata mjaft të të rrallë, gjë që i bën ata mjaft të kushtueshëm.
Samoyed 4,000 — 11,000 dollarëKjo bukuri me gëzof u edukua në Siberi për të ndihmuar renë e tufës dhe për të tërhequr senja. Lëkura e tyre e bardhë e mahnitshme ka një cilësi të butë që disa njerëz madje e përdorin atë për të thurur. Dhe goja e tyre u kthye si një buzëqeshje. Një mik dhe shok i vërtetë simpatik dhe i dobishëm … dhe shumë i shtrenjtë.

Leave a comment